Dysplazja czyli nieprawidłowe ukształtowanie na skutek „niedopasowania” elementów stawu biodrowego które prowadzi do stanów zapalnych, bólu, zwichnięć patologicznych, uszkodzenia chrząstki stawowej i z czasem do nieodwracalnych zmian zwyrodnieniowych.
Przyczynami dysplazji stawów biodrowych są zarówno czynniki genetyczne jak i środowiskowe takie jak: żywienie (zbyt obfite przekarmianie, nadmierna podaż wapnia), nadmierny wysiłek fizyczny, szybki wzrost. Choroba ta dotyczy głównie psów ras dużych i olbrzymich (owczarek niemiecki, mastif, bernardyn, nowofundland, labrador, bokser) bardzo rzadko ale zdarza się też i u ras małych. Psy rodzą się z normalnymi stawami a choroba rozwija się wraz ze wzrostem zwierzęcia.
Do objawów należą: niechęć do zabaw, problem z podnoszeniem się, kulawizna, odbarczanie kończyn miednicznych, sztywny chód, potykanie się i upadanie w trakcie biegania (często psy w trakcie biegu stawiają obie kończyny razem), niekiedy można zaobserwować zmniejszoną masę mięśni pośladkowych. Objawy są silniejsze po dłuższym bezruchu lub po intensywnym wysiłku. Objawy mogą pojawić już w wieku kilku miesięcy (postać młodzieńcza) jak i dopiero w wieku dorosłym.
Diagnostyka polega na badaniu ortopedycznym w trakcie którego lekarz wykonuje specjalne testy ortopedyczne oraz na wykonaniu zdjęć RTG (w znieczuleniu). Leczenie zachowawcze opiera się na kontrolowaniu masy ciała, stosowania odpowiedniej diety (regulującej tempo wzrostu i masę ciała), zapewnienie odpowiedniego ruchu, stosowanie niesteroidowych leków przeciwzapalnych (NLPZ), podawanie leków i odpowiednich suplementów diety takich jak chondroprotetyki (glukozamina, chondroityna i kwas hialuronowy) oraz odpowiednia rehabilitacja. W leczeniu chirurgicznym wykorzystuje się różne metody operacyjne, do najczęściej stosowanych zaliczyć można m.in.: potrójną osteotomię miednicy (TPO), symfysiodezę, pektinektomię, odnerwienie stawu biodrowego, amputację głowy i szyjki kości udowej, „wstawienie” endoprotezy. Dokładny opis poszczególnych zabiegów to temat na oddzielny artykuł.
Rehabilitacja pacjenta ciepiącego z powodu dysplazji stawów biodrowych polega na stosowaniu odpowiednich zabiegów fizjoterapeutycznych jak i przestrzeganiu „profilaktyki dnia codziennego”.
Zabiegi stosowane przy dysplazji stawów biodrowych to przede wszystkim Magnetoterapia i laseroterapia (działanie przeciwzapalne, przeciwbólowe i spowalniające zmiany zwyrodnieniowe), elektrostymulacja TENS (działanie przeciwbólowe, zabiegi te mogą być w niektórych przypadkach alternatywą dla środków farmaceutycznych (NLPZ) stosowanych przewlekle, zwłaszcza u pacjentów wykazujących nietolerancję na takie leki, mogą być również stosowane równocześnie z lekami przeciwbólowymi co może wzmacniać efekt obydwu terapii), elektrostymulacja NMES (tzw. elektrogimnastyka, spowalnia ona zanik mięśni i pomaga odbudować masę mięśniową), kinezyterapia jest bardzo ważnym elementem w rehabilitacji dysplazji bioder gdyż dzięki niej w największym stopniu mamy wpływ na siłę mięśni i sprawność ruchową a to jak wiemy znacząco wpływa na komfort życia pacjenta dotkniętego tym schorzeniem ( ROM, odpowiednio zmodyfikowane spacery i ćwiczenia), hydroterapia (wpływa na wzmocnienie mięśni w „bezpiecznym/odciążonym” środowisku), termoterapia (ułatwia wykonywanie ćwiczeń, łagodzi odczucia bólowe i stan zapalny), ultradźwięki (przeciwzapalnie, przeciwbólowo, rozluźniająco).
Rehabilitację wdraża się zarówno przy postępowaniu zachowawczym jak i operacyjnym. Należy pamiętać iż rehabilitacja w przypadku pacjentów z dysplazją stawów biodrowych jest procesem długotrwałym (szczególnie w przypadku leczenia zachowawczego) a ze względu na to iż jest to choroba nieuleczalna, niektórzy pacjenci wymagają dożywotniej opieki fizjoterapeutycznej. Ostateczny program fizykoterapii, leczenia i codziennej opieki nad psem, ustala indywidualnie do potrzeb pacjenta lekarz weterynarii wraz z terapeutą.
Poniżej znajduję się skala ocen służąca do określenia stopnia zaawansowania dysplazji:
A - stawy biodrowe normalne
B - stawy biodrowe prawie normalne
C - nieznaczna dysplazja
D - dysplazja częściowa (umiarkowana)
E - ciężka dysplazja
Kontakt
Adres
ul. Bohaterów Warszawy 15,
02-495 Warszawa, woj. mazowieckie
NIP: 5222555913
REGON: 016329510
Telefon
Rehabilitacja 607 311 804
Przychodnia "ogólna" 22 867 60 80
Dni otwarcia
Pn-pt: 9-22
So: 10-18