Więzadło krzyżowe przednie stabilizuje staw kolanowy. Uszkodzone więzadło nie jest w stanie samo się zregenerować. Urazy tej struktury powstają najczęściej na skutek przeciążeń mechanicznych (skręcenie, przeprostowanie kolana), natomiast takie czynniki jak nadwaga czy stany zapalne i zwyrodnienia będą dodatkowo
predysponować. Do objawów należą przede wszystkim kulawizna. Po około 2 tygodniach kulawizna może się zmniejszyć jednak pies stojąc dotyka ziemi tylko czubkami palców.
Diagnostyka opiera się na testach ortopedycznych, badaniu RTG ewentualnie artroskopii. Leczenie może być zachowawcze lub operacyjne. W pierwszym przypadku stosuje się opatrunek usztywniający, kontroli masy ciała, podawaniu leków NLPZ, chondroprotetyków i fizjoterapii (magnetoterapia, laser). W przypadku postępowania chirurgicznego można zastosować wiele różnych zabiegów, m.in.: ustabilizowanie stawu kolanowego zewnątrztorebkowe, wewnątrztorebkowe, TPLO, TTA. Dokładny opis poszczególnych zabiegów to temat na oddzielny artykuł.
Rehabilitację należy wdrożyć jak najszybciej (najlepiej w pierwszej dobie po zabiegu), zwlekanie z rozpoczęciem rehabilitacji może doprowadzić do zmian w stawie które mogą znacząco zmniejszyć skuteczność zabiegu. Postępowanie rehabilitacyjne opiera się na kinezyterapii (PROM, stretching, ćwiczenie aktywne, hydroterapia), termoterapii (ułatwia wykonywanie ćwiczeń, łagodzi odczucia bólowe i stan zapalny), ultradźwiękach (przeciwzapalnie, przeciwbólowo, rozluźniająco), magnetoterapii i laseroterapii (działanie przeciwzapalne, przeciwbólowe), elektrostymulacja TENS (działanie przeciwbólowe), elektrostymulacja NMES (tzw. elektrogimnastyka), pomaga odbudować masę mięśniową, elektrostymulacja poprawia również ukrwienie tkanek. Rehabilitację wdraża się zarówno przy postępowaniu zachowawczym jak i operacyjnym.
Kontakt
Adres
ul. Bohaterów Warszawy 15,
02-495 Warszawa, woj. mazowieckie
NIP: 5222555913
REGON: 016329510
Telefon
Rehabilitacja 607 311 804
Przychodnia "ogólna" 22 867 60 80
Dni otwarcia
Pn-pt: 9-22
So: 10-18