Dyskopatia i jej rehabilitacja

Pod pojęciem dyskopatii rozumiemy choroby krążka międzykręgowego. Krążek międzykręgowy (dysk) jak sama nazwa wskazuje, znajduje się między kręgami kręgosłupa, łączy je i amortyzuje. zbudowany jest z pierścienia włóknistego i jądra galaretowatego. Rozróżniamy dwa typy zwyrodnienia krążka międzykręgowego: przepuklina jądra miażdżystego typu I i typu II Hansena.

Przepuklina typu pierwszego Hansena, polega (na skutek zchrzęstnienia i zwapnienia jądra miażdżystego) na przedostaniu się materiału jądra, przez przerwany pierścień włóknisty, do kanału kręgowego, powodując ucisk rdzenia kręgowego, który z kolei może powodować ból a także niedowład lub porażenie (objawy mogą się pojawić między 2 a 8 rokiem życia). W przypadku zwyrodnienia typu II Hansena, pierścień włóknisty nie pęka lecz uwypukla się do światła kanału kręgowego również powodując ucisk rdzenia kręgowego, wywołujący zazwyczaj objawy bólowe (objawy przeważnie pojawiają się po 8 roku życia).

W dyskopatii rozróżniamy pięć stopni zaawansowania choroby:

E

odczucia bólowe, niechęć do ruchu

E

ból, niezborność, początki niedowładu

E

silny niedowład z zachowaniem czucia,

E

porażenie, czucie bólu głębokiego zachowane

E

porażenie (paraliż), brak czucia bólu głębokiego

Objawy mogą być dość różne (uzależnione są m.in. od miejsca, siły i rodzaju zmian), najczęściej na skutek bólu związanego z uciskiem rdzenia, bądź korzeni nerwowych, pojawia się niechęć do ruchu (problem z wchodzeniem po schodach, do samochodu), próba podniesienia lub dotyk może być dla psa nieprzyjemny, niezborność kończyn, powłóczenie kończyn, niedowłady i porażenia a także problemy z załatwianiem potrzeb fizjologicznych. Miejscami predylekcyjnymi są najczęściej: odcinek piersiowo lędźwiowy szczególnie między Th 11 i L2, odcinek szyjny między C2 i C3 oraz lędźwiowo krzyżowy L7 i S1.

Choroba ta najczęściej występuje u owczarków niemieckich, jamników, pudli, pekińczyków. Dyskopatia jest jedną z przyczyn tzw. mielopatii poprzecznej. W przypadku dyskopatii postępowanie polega na odpowiedniej diagnostyce (RTG, mielografia, MR, TK) leczeniu zachowawczym lub operacyjnym oraz rehabilitacji. Rehabilitacja w dyskopatii u psa polega na przeprowadzeniu odpowiednich zabiegów fizjoterapeutycznych. Stosuje się przede wszystkim magnetoterapię, laser (zabiegi te działają przeciwzapalnie,
przeciwbólowo i biostymulacyjnie), elektrostymulację (TENS jako zabiegi przeciwbólowe oraz NMES w celu przeciwdziałaniu zanikom mięśniowym) ważna jest też odpowiednio dobrana kinezyterapia polegająca na zastosowaniu ruchów biernych a w okresie zdrowienia również ćwiczeń czynnych i hydroterapii.
Należy pamiętać o odpowiedniej opiece pielęgnacyjnej (zapobieganie odleżyną i odparzeniom, pomoc w opróżnianiu pęcherza moczowego, masaże, pomoc w pionizowaniu etc ).
Niewątpliwie najważniejsze jest by po wystąpieniu objawów jak najszybciej udać się do lekarza weterynarii i natychmiast wprowadzić odpowiednie leczenie (zachowawcze lub operacyjne) i rehabilitację. Tylko odpowiednio szybkie postępowanie zwiększa pomyślność rokowania.

Rysunek powyżej, schematycznie przedstawia różnice pomiędzy dwoma typami zwyrodnienia krążka międzykręgowego. Z lewej zwyrodnienie tupu I Hansena, z prawej typu II. Poniżej opis struktur widocznych na obrazkach. Pierścień włóknisty (3) i jądro miażdżyste (4) tworzą razem krążek międzykręgowy (dysk).

1. Kręg kręgosłupa

2. Rdzeń kręgowy

3. Pierścień włóknisty

4. Jądro miażdżyste

Kontakt

Adres

ul. Bohaterów Warszawy 15,
02-495 Warszawa, woj. mazowieckie
NIP: 5222555913
REGON: 016329510

Telefon

Rehabilitacja 607 311 804 

Przychodnia "ogólna" 22 867 60 80

Dni otwarcia

Pn-pt: 9-22

So: 10-18